Ondřej Štochl Ondřej Štochl

verze pro vibrafon a komorní orchestr ve třech skupinách (2017)
durata 13´

Skladba je otiskem několika konkrétních lidí, kteří jsou v mém životě nezastupitelní. Ponechám je s dovolením v anonymitě, ale něco o nich přeci jen řeknu. Dovedou a chtějí dohlédnout i do těch zákoutí lidské duše, kam nevidí nikdo jiný. Neleknou se a uvěří jejich smyslu v pravý čas. Jsou spíše nenápadní, ale extrémně vnímaví. Umí vlídně přijmout a povzbudit, mají na to sílu i ochotu. Pomohli mi, abych svou citlivost dokázal přestat skrývat – říkám jim „andělé JIN“. Tedy andělé pochopení, přijetí, rezonance, sdílení…

Tiché, introvertní energie spojené s principem „JIN“ je dnes kolem nás velmi málo, jako by byla neviditelná. Na její prožití je potřeba mít čas, který nikdo nemá. „JIN-andělé“ jsou velmi vzácní, těžko si jich všimnout – asi proto je v hudbě cosi nostalgického. Sólová role vibrafonu, nástroje zpravidla rezonujícího s někým v danou chvíli výraznějším, symbolizuje ale také naději. Takovou, jaká je v naslouchání někomu, kdo vás chápe. Snad je i mé dílko vlídnou odpovědí plnící své nenápadné poslání.

Pro obnovenou premiéru jsem do původní komorní verze zasáhl poměrně výrazně. Kromě většího obsazení hraje nově roli i rozestavění hráčů do tří skupin. Všechny jsou sice na podiu, ale jejich interakce i tak umožňují responsoriální pojetí zvuku. Tok energií by tak měl být zvýrazněný novou dimenzí. Některé plochy jsem se také rozhodl oproti původní verzi rozšířit.

Skladba vznikla na objednávku Pražské komorní filharmonie (premiéra 4.2.2018)